Masallar bir matematik öğretmeninin ne işine yarar?
Hikâyeler yabancı dil eğitimine nasıl katkı sağlar?
Hayatın ergenlik gibi anlaşılmadığımızı düşündürttüğü zor bir evresinde bir masal kahramanı bize neler öğretir?
Yukarıdaki sorulara benzer pek çok sorunun peşine düşen Seiba’nın uzun dönemli eğitim programları Anlatan Öğretmen ve Anlatıcının Yolu’nun mezunları, Türkiye’nin farklı şehirlerinde, sınıf ortamlarında düzenli olarak masallar anlatıyor. Mezunlarımız, hikâye anlatıcılığı eğitimi ardından giriştikleri yoldaki keşiflerini ve edindikleri deneyimlerini bizlerle paylaştılar. Her birine katkıları için teşekkür ederiz.
Dileriz daha pek çok sınıfta masal kahramanlarının maceraları ses bulur ve çocuklara kendi hayatlarının kahramanı oldukları fikrini aşılar…

Merhaba, ben Anlatan Öğretmen Programı ikinci mezunlarından Eser Saraçoğlu. MEF Okulları Ulus Kampüsü’nde matematik öğretmeniyim. 2017-2018 Eğitim-öğretim yılında SEİBA’dan eğitim alırken derslerimde masal anlatmaya başladım. Eğitim sırasında ödevlerimizden biri “bir ders planını masal anlatımı” ile hazırlamaktı. Ben de 5. sınıflarda ve 6. sınıflarda “Kesirler” konusunu seçtim, bir Rus masalının içine “Kesirler” konusunun kazanımlarını yerleştirdim. Okulda bir hafta boyunca birer ders saati toplam yedi şubede bu masalı anlattım. Masaldan sonra kesirler ile ilgili kazanım değerlendirme sınavı ve değerlendirme anketi uyguladım. Çocukların yüzde yüze yakını dersin masal anlatımı ile yapılmasını beğendiklerini, matematik dersinin eğlendirici hale geldiğini ve tekrarlanmasını istediler.

Yaptığım bu çalışmayı Robert Koleji’nde gerçekleştirilen Sonbahar Öğretmenler Sempozyumu’na gönderdim. Çalışmam seçildi ve “Matematik Masal İçinde” başlığıyla çalışmamı ülkenin çeşitli şehirlerinden gelen özel okul matematik öğretmeni arkadaşlarıma sundum.

Bu sene de matematik derslerinde masal ile anlatmaya devam ediyorum. Eğitim Reformu Girişimi (ERG) için “Masallarla Matematik” başlığıyla bir sunum daha hazırladım. Seçilirse 2019 baharında onu da eğitimci arkadaşlarıma sunacağım.

SEİBA’ya öğretmenliğimin on yedinci senesinde bana ve öğrencilerime kattıkları için, masal anlatımı ile öğretmenliğime yeni bir anlatım yolu sunduğu için, bitmeyen öğrenme isteğime birbirinden değerli hocalardan aldığımız derslerle cevap verdiği ve mesleğimde gelişimime önemli bir katkı sağladığı için sonsuz teşekkür ederim.

 

 

Merhaba, ben Handan Saatçioğlu Gürses, Anlatıcının Yolu’nun ilk mezunlarındanım. Hani “Masal mı? Yok canım, ben büyüdüm artık!” diyen büyümeye yüz tutmuş çocuklar var ya, işte ben en çok o çocuklara masal anlatmayı seviyorum. Son iki yıldır, İstanbul’un epey ücra bir semtinde bir ortaokulda, kütüphane kulübüne devam eden çocuklara masal anlatıyorum. Bu yıl da, yine aynı yaş grubunda (10-15), Heybeliada’da masallar ve oyun tasarımın bir araya getiren bir projenin yaratıcılarından biri oldum.

Peki neden bu yaş grubu? Her şeyden önce kızım onlardan biri… Çok da kolay değil bu yaşlar. Heyecanlar, taşkınlıklar, uyumsuzluklar, kalp ağrıları, onları anlamayan çevrelerine karşı duyulan şaşkınlık, her şeye rağmen bastırmadıkları merak ve macera duygusu… Fazla söze ne hacet? Çoğu masal kahramanı yolculuklarına bu duygularla başlamaz mı? Öyleyse neden masal kendilerini anlamanın ve anlatmanın bir yolu olmasın?

Masal anlatırken, anlatıma müdahale etmelerine, soru sormalarına, hatta zaman zaman masalla çatışmalarına izin veriyorum. Tam da bu yüzden grubun küçük ve konuyla ilgili olmasına özen gösteriyorum. Ne olursa olsun, sabırla masalın sonuna ilerliyorum. Araya zaman zaman “masal kahramanı” olmaya dair geliştirdiğim küçük oyunlar ekliyorum.

Onlar kendi masallarının yolcusu olup da, güncel hayatta baş edemedikleri bazı sorunları, masal dili içinde anlamlandırmaya ve anlamaya başladığında çok mutlu oluyorum. Sayelerinde bugüne kadar ben de çok şey öğrendim.

 

 

Merhaba, ben Seiba’nın Anlatan Öğretmen Programı mezunlarından Hürriyet Burhan, öğrencilerinin gözüyle Masal öğretmen…

Denizli’de bağımsız bir devlet anaokulunda okul öncesi öğretmeni olarak görev yapıyorum. Çalıştığım kurumda bir yılı aşkın bir süredir 5-6 yaş grubu öğrencilerine düzenli olarak masal saati yapıyorum. Ayrıca geçtiğimiz eğitim döneminde Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencileri ile bir proje yaptım. Bu proje sonrasında okulumun bahçesinde yaklaşık 700 öğrenciye masal anlattığımız bir masal şenliği düzenledim. Halen çeşitli projelerde ve okulumda masal kapısını aralamaya, masalların büyülü dünyasında gezinmeye devam ediyorum.

 

 

Merhaba, ben Anlatıcının Yolu programının mezunlarından İnci Gül.  Bursa’da bir devlet okulunda öğretmenlik yapmanın yanı sıra anlatıcılık yapıyorum. Anlatıcılık yaptığım zamanlarda çocuklar bana masal öğretmenim diyorlar. Düzenli masal anlattığım gruplarda çocukların olaylara karşı tavırlarının değiştiğini, soru sorma becerilerinin geliştiğini gözlemledim. Yoğunluktan onlara masal anlatamadığım zamanlarda artık onlar benden masal ister oldular. Dinlemek isteyen ve dinleyebilen bir nesilin geliştiğini görmek benim için heyecan verici.

 

 

Merhaba ben Işıl, Anlatan Öğretmen programının ilk mezunlarındanım. Felsefe öğretmeniyim. Bu programa başladığımda lise on bir ve on ikinci sınıflara öğretmenlik yapıyordum. Aldığım anlatıcılık eğitiminin derslerimin içeriğini zenginleştirmeme çokça katkısı oldu. Hem aldığımız eğitim hem aynı yolda yürüdüğüm kurs arkadaşlarımla etkileşimim bana yeni bakış açıları kazandırdı. Hikâye anlatıcılığı çalışmalarımdan cesaretle, dersine girmediğim dokuzuncu ve onuncu sınıflarla da hikâye çemberlerine başladık. Ayrıca, Drama Kulübünde misafir eğitmen olarak anlatıcılık atölyesi düzenledim. Geçen sene Fethiye’nin bir köyünde okul öncesi öğretmenliği yaptım. Doğanın içinde bir köyde öğretmen olmak, anlatıcılığıma çok şey kattı. Çocuklar ile birlikte mevsimlerin geçişini izleyebiliyor; gölden, mantarlardan, zeytin ağaçlarından konuşuyorduk. Orada, gelen yardımlarla bir kütüphane kurdum. Çocuklar kitaplara çok meraklıydı, kitaplarla başlayan yolculuğumuz drama ve masal ile devam etti. Şehirde ya da köyde, liselilerle ya da okul öncesiyle çalışırken fark ettiğim, hiç değişmeyen bir şey var: Hikâyeler bizi birbirimize bağlıyor.

 

 

Ben İlknur Öztürk, Anlatan Öğretmen programının ikinci mezunlarındanım. Uluslararası bir okulda 32 farklı ülkeden gelen öğrencilerime Türkçe öğretiyorum. Derslerimde bir dil öğretme yöntemi olarak hikâye anlatıcılığını kullanıyorum. İki yıldır düzenli olarak masal anlatarak dil öğretiyorum.  Öğrencilerimin kendi hikâyelerini anlatmalarını destekliyorum. Ayrıca İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Umudum Öğretmenim” projesiyle, ilçemizdeki dezavantajlı çocuklardan oluşan (anne-baba kaybı yaşamış öğrenciler) öğrencilere gönüllü masal atölyeleri yapıyorum. Yine İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan “Kütüphanede Hayat Var” projesiyle okul kütüphanelerinin zenginleştirilmesi, etkinliklerle çekici hale gelmesi için başlatılan çalışmada ilçe koordinatörü olarak görev alıyorum. Çeşitli okul kütüphanelerinde masallar anlatıyorum. 29 Mayıs Üniversitesi Felsefe Yüksek Lisans öğrencilerinin başlattıkları bir “sosyal sorumluluk projesi” ile okullarda, eğitim kurumlarında gönüllü olarak masallar anlatıyorum.

 

 

Merhaba ben Neslihan İşlek, Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi’nin Anlatıcının Yolu Programı’nın ilk mezunlarındanım. Yaklaşık bir buçuk yıldır Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kurumlarda 3 – 6 yaş arası çocuklara, zihinsel engelli yetişkin bireylere, ayrıca özel bir okulda her hafta düzenli olarak 3 – 11 yaş arası çocuklara masallar anlatıyorum. Tırtıl olarak başladığım anlatıcılık mesleğinde masallar aracılığıyla buluştuğum her bir insanla kanadıma yeni bir renk katmaya devam ediyorum.

 

 

Merhaba, ben Roza Erdem, Anlatıcının Yolu’nun ilk mezunlarındanım. Geçtiğimiz Eylül ayından beri Terakki Vakfı Okulları’nda 4, 5 ve 6 yaş gruplarına düzenli olarak, 1. ve 2. sınıflara ise seçmeli ders kapsamında masallar anlatıyorum. Gülsen Mustafa Muzuri İlköğretim Okulu’nda ise ayda iki kere buluştuğum birinci sınıflarım var. Sınıflarım diyorum çünkü çocuklar da bana masal öğretmenim diye sesleniyorlar ve işte tam o zaman içim hem kıpır kıpır oluyor hem de hayatımı kazanmak için seçtiğim mesleğe karşı inançla doluyorum. Masallar aracılığıyla çocuklarla bir araya gelmek, günden güne daha iyi birer dinleyici olduklarını ve kendilerini daha iyi ifade edebildiklerini, hayal güçlerinin geliştiğini gözlemlemek heyecan verici.

Bir şeylerin ne kadar gerçekçi olup olmadığını hesaplamak biz yetişkinlere göre. Oysa çocukluk sınırsız hayal gücü demek. Kendimize koyduğumuz sınırları çocuklara dayatmadığımız sürece eşsiz ve sınırsız bir ihtimaller dünyası taşıyor her çocuk. Masallarımı çocuklarla düzenli olarak paylaşabildiğim, onlardaki hızlı değişime tanıklık edebildiğim ve onların sayesinde sınırlarımı fark edebildiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Çok yaşa Seiba!

 

 

Merhaba, ben Özge Saraç. Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi’nin Anlatan Öğretmen Programı’nın ilk mezunlarındanım. 2004 yılından beri çeşitli kurumlarda Müzik Öğretmeni olarak çalışıyorum. Seiba ile yollarımız bundan üç sene önce, kendi içsel yolculuğum sırasında, çok derinlerde bir yerde kesişti. Masallar ve hikâyelerle birlikte, hem dinlerken hem de anlatırken şifalandım. Yıllardır benimle birlikte olan ama hiç fark etmediğim özüme doğru yolculuğa çıktığım vakit, sesini ancak duyabildiğim masallar ve hikâyeler beni bir anda sarıp sarmaladı. Öyle bir kucaklaştık ki, daha önce nerelerdeydin der gibi… O günden sonra, çeşitli okullarda farklı zamanlarda farklı yaş gruplarına masallar anlattım. Geçen yıl yetişkinlerle sevdiğim iki hikâyeyi müzikler eşliğinde paylaştım ve yetişkinler için yaptığım anlatılara devam etmek niyetindeyim. Bu yıl YÖM Okulları’nda her hafta düzenli bir şekilde anaokulu ve ilkokul öğrencileriyle birlikte masal atölyesi yapmaktayım. Masallarla şifalanmaya ve şifalandırmaya devam ediyorum. İyi ki varsın ve iyi ki karşılaştık Seiba.

 

 

Ben Şüheda Şahin, İstanbul’da bir devlet okulunda İngilizce öğretmeniyim. Anlatan Öğretmen Programı ile beraber derslerimde bana ışık olan hikâyeleri daha da bilerek anlatmayı özümsedim. Anlattığım bir hikâyenin kökünde ne var, bu hikâyeden nasıl dallar filizlenebilir soruları ile hem derslerimde kazanım hedefli hem de belirli gün ve haftalarda belirli temalar amaçlı masal saatleri düzenliyorum. Birçok farklı projenin uygulanma sürecinde hikâye anlatıcılığı ve masallardan yardım alıyorum. Şu an, eTwinnning projemde şehir efsaneleri içeren kitap basımıyla birlikte, farklı projelere verdiğim masal desteklerine devam ediyorum. Yabancı Dil öğretiminde de hikâyelerden çok faydalanıyorum.