ANLATICININ YOLU EĞİTİMİNİN 2016-2017 BAŞVURULARI TAMAMLANMIŞTIR. BİR SONRAKİ EĞİTİM DÖNEMİ OLAN 2018-2019 İÇİN BAŞVURULAR HAZİRAN 2017’DE BAŞLAYACAKTIR.

KATILIMCI SAYISI: 16

YER: İstanbul

BAŞVURU: Bunun için lütfen bize bir niyet mektubu yazınız. Daha sonra size ön kayıt formu gönderilecektir. Sizi daha iyi tanıyabilmemiz için, aşağıdaki hussuslara niyet mektubunda mutlaka değinmenizi rica ediyoruz.

NİYET MEKTUBU;

  • Kişisel hikayeniz nedir?
  • Hikaye Anlatma Sanatı ile ilgili nasıl bir bağınız var?
  • Hikaye Anlatma Sanatını neden bir meslek olarak seçmek istiyorsunuz?

”Anlatıcının Yolu” derken…

Hikâye Anlatıcılığı; Anadolu’da köklü bir geleneğe sahip olan, en eski mesleklerden biri. Dünyada son 30 senedir insanlık hikâye anlatma geleneklerine yeniden dönüş yaparken, unutulmaya yüz tutmuş bu mesleğin Türkiye’de yeniden canlanmasının zamanı geldi de geçiyor bile. İstiyoruz ki; bu topraklar yüreklere ve zihinlere yaşamın tohumlarını eken, hayal perdesini aralayan hikâye anlatıcılarına yeniden kavuşsun. Anlatıcılar, geçmişin kadim anlatılarıyla günümüz modern dünyası arasında köprü olsun. “Anlatıcının Yolu”; bu niyetle hazırlanan 2 yıllık uluslararası bir eğitim programı. Bu programda dünyanın farklı ülkelerinden usta anlatıcılar ve eğitmenler yeni nesil Türkiyeli anlatıcıları yetiştirir.

”Anlatıcının Yolu”; keşiflerle dolu, uzun erimli bir yol. Anlatıcı; ustalaşmak ve kendi yolunu bulmak istiyorsa ustalarından el alarak, sabırla yürümeli bu yolu. ”Anlatıcının Yolu”nda hikâyeleri, anlatı sanatını ve kendimizi yeniden keşfedeceğiz. Usta eğitmenler bu yolculukta heyecanımızı paylaşacak, bizlere yoldaşlık, ebelik edecekler. Bu yolda kendimizi kendimizden yeniden doğurmayı ve büyütmeyi öğreneceğiz. Büyüyen her çocuk gibi sonunda biz de yaşam denen bu büyük hikâyenin içinde kendi yolumuzu bulalım, kendi hikâyemizi yaratalım diye 2 yıl boyunca yürüyeceğiz ”Anlatıcının Yolu”nda.

”Anlatıcının Yolu” kimlere göre? 

”Kendi hikâyemi keşfetmek istiyorum.”, ”Yepyeni bir yolculuğa çıkmak istiyorum.”, ”hikâyelerin dünyasınde gezinmek ve kadim geleneklerle ilişki kurmak istiyorum.”, ”Daha çok hayal kurmak, hikâyeler aracılığı ile başkalarının hayatına dokunmak, tohumlar ekmek, ışık olmak istiyorum.”, ”Çocuklara hayatta yollarını bulmalarına yardımcı olacak ipuçları vermek istiyorum.”, ”Profesyonel olarak hikâye anlatıcılığı yapmak, anlatmak, anlatmak, anlatmak istiyorum.” Kalbiniz size bu sözlerden herhangi birini ya da birkaçını söylüyorsa, o zaman bu eğitim tam size göre. Hiç vakit kaybetmeden bir niyet mektubu yazın ve bize gönderin. 

”Anlatıcının Yolu” nun Yapısı: ‘’Kelebeğin Dört Mevsimi’’

Anlatıcı adayları ”Anlatıcının Yolu” eğitiminde kelebeğin oluşum sürecindeki gibi dört farklı evreden geçecekler. ”Kelebeğin Dört Mevsimi’ni deneyimleyecekler.

‘’Anlatıcının Yolu’’nun ilk eğitim dönemi Ocak 2016’da başlamıştır. Aralık 2017 tarihine kadar olan devam edecek eğitimin bir sonraki dönemi Ocak 2018’de başlayacaktır. İlk eğitim boyunca Ocak 2016-Haziran 2016 tarihleri arasında Yumurta & Yaprak Mevsimi, Eylül 2016-Aralık 2016 tarihleri arasında Tırtıl Mevsimi, Ocak 2017-Haziran 2016 tarihleri arasında Koza Mevsimi, Eylül 2017-Aralık 2017 tarihleri arasında da Kelebek Mevsimi yürütülmektedir.

Detaylı bilgi ve başvuru için lütfen formu doldurunuz.

1. MEVSİM: Yumurta & Yaprak Mevsimi

Bu ilk dönem, dişi kelebeğin döllenmiş yumurtalarını yaprağa bıraktığı dönemdir. Yaprak yeni doğacak hayatın evidir. Biz de eğitimimizin ilk mevsimini yepyeni bir hayat potansiyelini içinde barındıran yumurtaya benzetiyoruz. Bu aşamada yumurtanın içinde henüz bir kelebek yoktur, ama yeni bir kelebek hayatı gizlidir. Bu dönemde katılımcılar içlerindeki potansiyel anlatıcıyla tanışacak, yepyeni dünyaların kapılarını aralayacaklar.

Bu mevsimde hangi patikaları yürüyeceğiz? hikâyelerin dünyasına gireceğiz. Sorularla dünyaya farklı bir gözle bakacağız, duyuların dünyasını keşfedip, yaratıcı kaynaklarımıza yolculuk yapacağız. Masallarla hemhal olacak, masal nedir, masalların yapısı, masal biçimleri, masal anlatımı, masal analizi, ben ve masal ilişkisi üzerine çalışacağız. Sesimizi ve bedenimizi daha yakından inceleyeceğiz ve yeniden tanışacağız. Duygu-düşünce ve duyumsama merkezlerimizle iletişime geçeceğiz. Topladığımız bütün bu meyvelerden bir pasta yapıp, başkalarıyla paylaşacağız. Masallarımızı sahneye çıkartacağız.

2. MEVSİM: Tırtıl Mevsimi

Yumurtadan çıkan tırtıl, sürekli yaprak yemek ister, yaprakları yedikçe kelebek olmaya günbegün yaklaşır. Katılımcılar da bu evrede anlatıcılık dünyasında derinlere inecekler ve farklı anlatı gelenekleri ile tanışacaklar. Böylelikle anlatıcı olmaya günbegün yaklaşmış olacaklar.

Bu mevsimde hangi patikaları yürüyeceğiz? Anlatıcılıkta sessizliğin ve dinlemenin gücünü keşfedeceğiz. Mitlerin dünyasına gireceğiz, Hint anlatı gelenekleriyle tanışacağız. Çocuklara nasıl masal anlatacağımızı öğrenecek, Hint hikâye anlatma geleneğinin önemli temel taşlarından olan Rasa sistemini çocuklara masal anlatmak için uygulayacağız. Anlatıcının yolunda ilerlerken Anadolu’nun kadim anlatı gelenekleriyle; aşıklar, dengbejler, efsaneler, söylenceler, Nasreddin Hoca fıkralarıyla selamlaşacağız. hikâyeleri şifa niyetine içip, bir sonraki mevsime kadar uykuya dalacağız.

3. MEVSİM: Koza Mevsimi

Tırtıl yeterince besin aldıktan sonra, düşlerinden kozasını örer. Teffekküre dalar. Dış dünya ile arasına bir sınır çeker. Gelecek hayalleri kurar, düşlerini çoğaltır. Anlatıcı da tıpkı bir tırtıl gibi koza örmelidir kendine. Kendi yaratıcı potansiyellerini keşfetmek isteyen, hayatından tefekkürü eksik etmemelidir. Kendi iç alemine dalmalı, rüyalarından ve hayallerinden beslenmelidir. Bu mevsimde rehberlerimizden kozamızı nasıl öreceğimizi öğrenecek, kozanın içinde kendimizi kendimizden nasıl yeniden doğuracağımızı keşfedeceğiz. Rehberlerimiz bu ruhsal yolculuğumuz esnasında ihtiyacımız olan her an elimizden tutmak için yanımızda olacak, bize eşlik edecekler.

Bu mevsimde hangi patikalardan mı geçeceğiz? Benim hikâyem nedir? Hangi hikâyeleri taşıyorum? Seçtiğimiz hikâyeleri neden seçiyorum ve benim iç hikâyemdeki anlamı nedir? Farklı hikâyeler bir hikâyede buluşunca nasıl yeni bir hikâye oluşturur? Masalların şifalı ellerine nasıl dokunabilirim? Bedenimi nasıl daha yakından tanıyabilirim? Yepyeni masallarla nasıl tanışırım? sorularından yola çıkarak kozamızda dans edeceğiz

4. MEVSİM: Kelebek Mevsimi

Kozasında değişip dönüşen tırtıl artık bir kelebeğe dönüşmüştür. Kelebek, zamanı gelince kozayı çatlatır ve düşlerine doğru uçar. ”Anlatıcının Yolu” eğitim programının son mevsimi olan kelebek mevsiminde katılımcılar yavaş yavaş anlatıcılık mesleğinde ilk adımlarını atmaya başlayacaklar. Tüm evreleri tamamlayan anlatıcı adayları bu mevsimin sonunda anlatıcılık sertifikalarını alıp, mezun olacaklar. Bu mevsimde hangi patikaları yürüyeceğiz?

Bu dönemde katılımcılar hikâye anlatıcılığı alanında gerçekleştirmek istedikleri projeleri nasıl geliştireceklerini öğrenecekler ve bol bol anlatma pratikleri yapacaklar. Bu aşamada bireysel anlatı koçlukları da artacak. Sonunda kapanış gösterisi yapılacak ve sertifikalar dağıtılacak. 2017’in Aralık ayında Türkiye’de rengarenk kanatları olan 16 yeni kelebek anlatıcılık mesleğini icra etmek için uçmaya hazır olacak. 

Diğer Detaylar

STAJ: Ayrıca katılımcıların eğitim süresi boyunca 4 farklı staj yapması gerekmektedir. Staj çalışmasında katılımcılar farklı yaş grupları için anlatı performansı hazırlarlar . Daha sonra uygulama aşaması gerçekleşir. Uygulama gerçekleştikten sonra yazılı olarak süreç analizi yapılır ve eğitmenlere teslim edilir.

ANLATI ANALİZİ: Bu aşamada katılımcılar eğitim süresi boyunca 2 farklı profesyonel anlatıcıyı izleyip, performans analizi yaparlar.

***Yurt dışından gelecek eğitmenler ingilizce konuşacaklardır. Bununla beraber tüm süreç boyunca çeviri yapılacaktır. Bu yüzden katılımcıların süreci takip edebilmeleri için ingilizce bilmeleri gerekmemektedir. Önceki atölye deneyimlerimizin de bize gösterdiği gibi bu tarz eğitimlerde dil bir sorun olmuyor.

BURS İMKANI: Ekonomik sıkıntılar potansiyellerimizi dışlaştırmaya, hayallerimizi gerçekleştirmeye engel olmasın diye eğitim süresince 2 kişiye %50 burs imkanı sunuyoruz. Burs talebinde bulunmak isterseniz, bize bunu neden istediğinize dair bir mektup yazabilirsiniz.

*** Bu burs SEİBA’nın tohumunun atılmasında çok büyük katkıları olan Prf.Dr.Kristin Wardeztky adına verilmektedir.

Prof.Dr.Kristin Wardetzky (http://kristin-wardetzky.de)