Online Otobiyografik Anlatı Atölyesi
(Pratik Eğitim)

Grup yönlendiriciliğini Roza Erdem’in yapacağı yeni atölye çalışmasında katılımcılar kendi yaşamlarına ait bir anıyı hikâyeleştirmenin tekniklerini adım adım deneyimlerken bir hikâyeyi hem profesyonel hem de kişisel yaşantılarında etkili bir biçimde anlatmanın yollarını öğrenecekler. “Anlatılmayı Bekleyen Hikâyeler” kendi hikâyesini yeniden keşfetmenin peşinde olan herkese açık.

Tarih: 3-7-10-14-17-21-24-28 Haziran, 1-5-8-12 Temmuz
Çalışma Saatleri: 20:00-22:30
Eğitim Ücreti : 1296 TL (%8 KDV DAHİL)

Online Yeni Çağın Masalcısı İhsan Oktay Anar Atölyesi

Atölyede öncelikle farklı alanlardaki tarihsel değişimlerin ortaçağdan başlayarak sanat eserlerindeki temsilleri nasıl dönüştürdüğünü anlamaya çalışacağız. Ardından sanat ve gerçeklik arasındaki ilişkinin bizim kozmoloji (evrenin yapısı) algımızla bağlantısı hakkında konuşacağız.

Daha sonra, bugün birçok alanda karşımıza çıkan postmodern temsil biçimini farklı romanlar üzerinden tartışıp anlamaya çalışacağız. Nihayetinde kadim temsil türlerinden masalları ve meselleri hikayelemesinin ana omurgası haline getiren İhsan Oktay’ın Puslu Kıtalar Atlası romanını
edindiğimiz yeni bakış açısıyla okuyacağız.

1.Hafta
Kozmolojiler. İnsan, dünya, gerçeklik ve temsilleri. Modern dünya ve roman.
Hakikat nedir?

2.Hafta
Modernistler ve Postmodernler. Romanın Dönüşümü.
Aristo’ya elveda!

3.Hafta
Puslu Kıtalar Atlası’ndaki modernlik eleştirisi
Mitolojiler, meseller, tarihsel kişiler, kaygan zeminler, belirsiz sınırlar.

4.Hafta
Puslu Kıtalar Atlası’nı üstkurmaca gözlüğüyle okumak
Yazar, okuyucu, kahraman bir olursa…

Eğitmen: Akın Tek
Ücret: 500 TL +KDV (%8) 540 TL
Tarihler: 4-11-18-25 Haziran 2021
Saat: 20.30-22.00

NAZLI ÇEVİK AZAZİ İLE YAZ KAMPI

YAŞAM AĞACI (M)
MASAL AĞACI (M)

Topraktan büyür ağaç. Bedende can bulur insan. Gökyüzüne uzanır ağaç. Ruha yönelir insan. Topraktan göğe büyüyen ağaçlar gibidir insan, bedenden ruha yükselir. Dünyamızın büyülü varlıkları ağaçlar kadim zamanlardan beri insanı anlatan en güçlü sembol olmuştur. Ağaçlar ve insan sembol olarak evrenin merkezi, AXİS MUNDİ’dir. İki dünyayı; toprak ve gök, beden ve ruh ağaçta ve insanda bir araya gelir, bir olur.

İnsan; ağaca, toprağa, gökyüzüne ve kadim ağaç masallarına bakarak kendi biricik masalına yolculuk yapabilir mi? Ağaçlara bakarak kendi yaşamının biricik masalını keşfedip, anlatabilir mi? Toprağa bakarak yaratıcı imgelemi diriltebilir mi? Masalların yaratıcı imgelerini diriltip, kendi biricik masalına yeniden doğabilir mi? Dünyanın eti topraktan, kemikleri taşlardan ve kayalardan ilham alarak bedenine yakınlaşıp, yaratıcı hareketi üretebilir mi? Çalışma boyunca bize eşlik edecek bu sorulardan yola çıkarak estetik
araştırma pratikleri yapacak, yaratıcı imgelemimizi harekete geçirecek ve deneyimlerimiz ışığında kendi hayatımızın biricik masalına taptaze bir bakışla bakacağız.

Bu buluşma bir ağaca benzer. Ağacın köklerinde sanatçı ve akademisyen Shelley Sacks’ın “Toprak Forumu” çalışması, Aşık Veysel’in toprak metaforu ve kadim zamanların ağaç masalları yer alır. Dallarında; yaratıcı imgelem, aktif dinleme, sembol ve arketip, yaratıcı dans, resim, hikaye anlatımı, yaratıcı yazı gibi farklı sanat disiplinleri vardır. Tüm katılımcılarımız ise ağacın gövdesidir. Kökler ve dallar gövdede buluşur. Katılımcılar toprak ve masaldan yola çıkarak yaratıcı imgelemi uyandıracak sanatsal çalışmalar yapacak ve estetik araştırma sürecini deneyimlerler. Bu deneyim ışığında kendi hayatlarının masalını fark ederler. Böylece yaşam ağacı / masal
ağacını diriltmiş olurlar.

ÖNEMLİ NOT: Bu bir anlatıcılık eğitimi değildir. Ağacın, toprağın, göğün, masalın, yaratıcı dans, yaratıcı imgelem ve farklı sanat disiplinlerinin merkezde olduğu estetik yaşantı yoluyla farkındalık çalışmasıdır.

Eğitmen: Nazlı Çevik Azazi
Katılımcı Sayısı: Min. 8- Max. 16 kişi
Ücret: 1800 TL +KDV (%8)
Tarihler: 12-18 Temmuz 2021
Çalışma Saatlerimiz: 13,14,15,16,17 Temmuz, her gün 9.30-13.30