Online Hikaye Anlatıcılığına Giriş
(Pratik Eğitim)

Bu eğitimde masalların dünyasında eğlenceli bir yolculuğa çıkacağız ve o dünyada içimizdeki anlatıcıyla yeniden buluşacağız. Hayal gücünün sınırsızlığının tadına varacak, masalların içinde sözün uçan ve büyüleyen gücünü deneyimleyeceğiz. Bir masalı ezberlemeden, doğaçlama olarak anlatabilmenin yollarını öğreneceğiz.

Eğitmen: Roza Erdem
Ne Zaman: 1. GRUP 11-14-18-21 OCAK 2021, 19.30-22.30 **2.GRUP 16-17 OCAK 2021 SAAT: 10.00-17.00
Ücret:  650 TL + KDV
Yer: ZOOM ÜZERİNDEN ONLİNE EĞİTİM

HİKAYE ANLATICISININ SAF BAKIŞI
(Pratik Eğitim)

Yaşadıklarımızı anlatmak hayata anlam katma çabamızın önemli bir parçasıdır.
Anlatmak; tanık olduklarımıza ve yaşadıklarımıza hikâyenin gözünden bir bakış atmaktır. Hikâyenin bakışı yaşantılarımıza çerçeve sunar, hem yaşamı hem de kendimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olur.

Kadim hikayelerin en güzellerinden biri olan masal, kaybolduğumuz ormanlarda bize yol gösteren derin bir bakışa sahiptir. Genel yaklaşımın aksine masalın; insanın varlık hakikatlerini gören ve gösteren bütünsel, saf bir bakışı vardır. Peki ya bizim bakışımız? İçimiz çocukluktan itibaren yüklendiğimiz “başkalarının” bakışlarıyla doludur. Bu bakışlar içimizde bir ikilik oluşturur; ben ve farkında olmadan içselleştirdiğim “öteki”nin bakışı. Bakışımız saf değil, huzursuzluğumuz bundan kaynaklanır. Bakışını saflaştıran, bakan ve bakılan ikiliğini ortadan kaldırabilen, bunu yaşamında deneyimleyebilen anlatıcı kadim masalların saf bakışını taşıyabilir.

Bu eğitimin amacı; anlatı, tiyatro, dans pedagojisi gibi performatif sanatların imkânlarını kullanarak katılımcılara içlerindeki kadim anlatıcı ile temas kurmaları ve kendi saf bakışlarına kavuşmaları için alan açmaktır. Eğitim, anlatıcı adayına YAŞAYIŞ, ANLATIŞ, BAKIŞ üçlemesini deneyimletip, fark ettirerek kadim bir yolculuğa çıkartır. Fenomenolojik yaklaşımın kullanılacağı eğitim süreci; varoluşçu felsefe ve psikoloji, kadim bilgelik ve Anadolu irfanının sunduğu bakış çerçevesinde, anlatıcı adayına varlık hakikatlerini ve masalın derin hakikatini araştırma imkânı sunar.

Anlatıcı adayı bu eğitim sürecini; bedenini, iç alemini, yaşamını ve masalını araştırarak hem kendi öz benliğiyle hem de içindeki kadim anlatıcıyla temas kuracağı bir laboratuvar gibi görmelidir. Anlatıcı adayı eğitimin sunduğu imkânlar, çalışmalar, pratikler ve açtığı perspektifler aracılığı ile bir bilim insanının laboratuvarında araştırma yapması gibi; bedenini, duygularını, düşüncelerini, yaşamını, değerlerini ve anlatıdaki ifade olanaklarını araştırmaya koyulur. Araştırma sorularla başlar ve anlatıcı cevaplardan ziyade soruların peşine düşer. Araştırma sürecinde kültür pedagogu, sanatçı ve bilim insanı Prof. Dr. Helga Kämpf-Jansen’in sistematize ettiği estetik araştırma yöntemleri kullanılır.

Pratik ve teorik çalışmaların birbiriyle harmanlandığı bu eğitimin genel çerçevesi bilimsel tutum, felsefi anlayış ve sanatsal duyarlılık ile çizilir. Eğitim sürecinin ana hedefi anlatıcı adayının kendi saf bakışını keşfetmesini sağlamaktır. Böylece masalın saf bakışı ile uyumlanan anlatıcı masalını hakkını vererek anlatabilir.

Eğitmen: Nazlı Çevik Azazi
Ne Zaman: SALI GRUBU 10 Kasım 2020-26 OCAK 2021 14.30-17.30 ÇARŞAMBA GRUBU 11 KASIM 2020- 27 OCAK 2021 20.30-23.30
Ücret: 1800 TL + KDV
Yer: ZOOM ÜZERİNDEN ONLİNE EĞİTİM

JUNG PSİKOLOJİSİNE GİRİŞ; MASALLAR VE ARKETİPLER
(Pratik Eğitim)

Carl Gustav Jung’un psikolojik kavramlarını ana hatlarıyla ele alıp bir başlangıç çalışması yapmayı hedefleyen bu online seminerler serisi, yolculuğuna masal ve efsanelerde yansımalarını bulan arketipsel sembollerin incelenmesi, yorumlanması ve disiplinlerarası bir bağlamda karşılaştırılması ile devam edecektir. Bu atölye çalışmasının amacı, Jung’un teorisi ile masallarda kullanılan arketipsel motiflerin ve sembollerin psikolojik bağlamda nasıl okunması gerektiğini, neleri temsil ettiklerini, kendimizi anlamamıza nasıl katkıda bulunduklarını inceleyecektir.

Haftada bir kez yapılacak olan bu seminerler 2 saat sürecek ve toplamda 10 hafta boyunca devam edecek bir atölye çalışması olacaktır.

Eğitmen: HÜSEYİN FIRAT
Ne Zaman: 3 KASIM 2020- 5 OCAK 2021
Ücret:  1200 TL+KDV
Yer: ZOOM ÜZERİNDEN ONLİNE EĞİTİM