Masallar, Arketipler, Semboller

Online/ Teorik

Toplam Eğitim Süresi

5 hafta, 10 saat

Marie-Loise von Franz’ın dediği gibi ‘masallar kolektif bilinçdışının en yalın ve en saf ifadeleridir’, bu nedenle insanın kendisini anlamasına ayna olurlar. Tıpkı mitlerde olduğu gibi, masallarda da ortaya çıkan arketipsel semboller, Jung’a göre bizi kolektif ve evrensel bir yerde buluştururlar. Masallar, tıpkı düşler gibi bizi kendi derinliğimize götürür ve bize kendi derinliğimizden bir şeyler getirirler. Bizi, ışığa kavuşmamız için önce karanlıkla tanıştırırlar, sonra olgunlaştırırlar.

Bu eğitimde, Jung’un arketip teorisi bağlamında masallarda izdüşümü olan arketipsel sembolleri uygulamalı olarak inceleyeceğiz. Atölyede; masallarda arketipsel sembollerin yorumlanması ve Jung psikolojisi ile ilişkilendirilmesi üzerine çalışmalar yapan özellikle Marie-Louise von Franz, Erich Neumann, Barbarah Hannah, Prf. Dr. Verena Kast ve diğer Jungçu yazar ve psikologların görüşleri katılımcılarla paylaşacağız.

Atölye dizisi üç önemli içerikten oluşmaktadır.

1) Her bir atölye, SEİBA bünyesindeki hikâye anlatıcılarından birinin anlattığı masal ile başlayacak. Buluşmalarda Nazlı Çevik Azazi’nin “Şifa Veren Masallar” kitabındaki masallar anlatılacak.

2) Her bir masalın taşımış olduğu arketipsel karekterler, figürler, hayvanlar, bitkiler, sayılar, şekiller, mekanlar ve diğer semboller incelenecek ve şifa veren bu masalların Jung’un psikolojik kuramlarıyla karşılaştırılmalı bir çalışması yapılacak.

3) Atölye katılımcılarına son buluşmadan önce bir masal metni gönderilecek. Dört hafta boyunca atölyede öğrendikleri yorumlama yaklaşımlarından ilhamla gönderilen bu metin üzerinden kendi masal yorumlarını yapmaları istenecek. Daha sonra yorumlarını son atölyede grup içinde paylaşacaklar ve hocamız Hüseyin’in Fırat’ın rehberliğinde değerlendirilecek. Bu sayede katılımcılar masalları kendilerinin yorumlamaya başlaması konusunda desteklenecek.

Atölye 1 – Akulina (Rus Masalı), Anlatıcı: Havva Viuf

Atölye 2- Solucan Prenses (Litvanya Masalı), Anlatıcı: Demet Kılıç

Atölye 3- Gölgesini Satan Prens (İsveç Masalı), Anlatıcı: Roza Erdem

Atölye 4- Yıldızlara Uzanan Kule (Çek Masalı), Anlatıcı: Nazlı Çevik Azazi

Atölye 5- Katılımcılar yorumlama denemesinde bulundukları masalı grupta paylaşırlar.