Anlatan Öğretmen

Hikaye Anlatıcılığı Uluslararası Sertifika Programı

10 Ay / 150 Saat

Toplam Eğitim Süresi

9 Eğitmen

Yurt dışından 3, Türkiye’den 6 Eğitmen

Anlatan Öğretmen programımızda şimdiye kadar üç grubumuzu mezun ettik. Bir yıl süren bu uzun eğitim yolculuğunda öğrencilerimizin gözünün içine bakıp, kalp ritimlerini hissederek yola girmek istiyoruz. Bu sebeple programımızı yeniden açmak ve yeni öğrencilerimizle buluşmak için pandemi koşullarının hafiflemesini bekliyoruz. Anlayışınız ve sabrınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Anlatan Öğretmen

Hakkında

Bu eğitim, hikâye anlatıcılığını sınıf ortamına taşımak isteyen öğretmen ve eğitmenler için tasarlanmıştır. 10 aylık bir sürece yayılan ve toplam 150 saat sürecek eğitimin sonunda katılımcılar, sınıf ortamında etkili hikâye anlatımını ve hikâye anlatıcılığı metotlarını eğitim süreçlerine entegre etmeyi öğrenmiş olacaklardır.

“Anlatan Öğretmen” eğitimi her biri alanında uzman yurt dışından 3, Türkiye’den 6 olmak üzere toplam 9 eğitmen tarafından yürütülecektir.

Anlatan Öğretmen derken

Bu programı tasarlarken ‘‘Kültürümüzün en eski geleneklerinden birisi olan hikâye anlatma sanatı eğitim sistemimizin bir parçası olsa, masallar sınıflara girse nasıl olurdu?” sorusuyla çıktık yola.

Hikâye anlatıcılığı insanlığın en eski eğitim yöntemidir. Bütün kültürlerde insanlar; kültürel değerleri, gelenekleri, tarihi, insan ilişkilerini gelecek nesillere hikâyelerleaktarmışlardır. İnsan beyniimgelerledüşünürvetasarlar.İmgeler bize hikâyelerin dünyasını aralarlar. Bu dünyada imgeler, insan ruhunun biricik dili olan sembollere dönüşürler. Sembolik anlatımlar bilinçdışı ile bağ kurarak dönüşüm süreçlerini başlatabilecek güce sahiptirler. Bu özelliğinden dolayı sözlü gelenek ürünlerinin dudaktan kalbe aktarımı öğrenmenin ve şifalanmanın en güzel yollarından birisidir.

Ayrıca hikâyeler bizim bilgiyi beynimizde depolama yöntemimizdir. İyi anlatılmış bir hikâye çocukların beynindeki duyu ve duygu merkezlerini uyarır. Prof. Dr. Gerald Hüther’in de dediği gibi gerçek öğrenme ancak beyindeki bu bölgeler uyarıldığında gerçekleşir. Salt bilimsel verilerle aktarılan bilgiler duyu ve duygu merkezlerini harekete geçiremezler. Bu merkezleri uyarabilmenin en güzel araçlarından birisi masallar ve hikâyelerdir. Hikâyelerin yardımıyla yeniden düzenlenen bir sınıf ortamında öğrenme çok keyifli ve kolay birhalegelir. Öğrenilen bilgiler rahatlıkla hafızada yer edinebilir.

Bunun ötesinde hikâyeler kalbe hitap ederler. Öğretmen ve öğrenciler anlatılan hikâye sayesinde duygusal olarak birbirlerine bağlanırlar. Bu da öğrencilerin öğrenme süreçlerine büyük katkılar sunan pozitif bir yaşantıdır.

Anlatan Öğretmen
programı size ne kazandıracak?

 • Masalları bir araç ya da yol olarak kullanacağınız ders planlama tekniklerini

 • Hikâye anlatıcılığı dünyasına Anlatan Öğretmen açısından bakma şansı,

 • Hikâye anlatıcılığının öğrenme ortamlarındaki uygulamaları hakkında bilgi,

 • Uygulamaların tekniklerini öğrenerek kendi plan ve programlarınızı oluşturma becerisi, Farklı kültür ve ülkelerden gelen Anlatan Öğretmenlerin deneyimleri,

 • Çalışma gruplarından çıkmış ürünlerin toplandığı ve yalnızca Anlatan Öğretmen grubuna açık olacak “Anlatan Öğretmen Portalı”na erişim,

 • Anlatıcılık tekniklerinin, masalların öğrenme ortamlarındaki “problemli durumlara” nasıl yardımcı olduğu,

 • Beden farkındalığı ve anlatan beden teknikleri,

 • Soru sormanın “sanatsal” yollarını keşfetmeyi,

 • İçsel Clown ile bağ kurup, hata yapma korkusu olmadan doğaçlama hikaye anlatabilmeyi,

 • Eğitim sonucunda uluslarası onaylı sertifika,

 • Ses, nefes teknikleri ve bunları Anlatan Öğretmen olarak öğrenme ortamlarında en sağlıklı bir biçimde kullanmayı,

 • Masalların, mitlerin yüzyıllardır taşıdığı semboller üzerine farklı bakış açıları, Gelişimsel dönemlere yönelik hikaye, masal seçiminin püf noktaları,

 • Grup ya da bireysel olarak – çocuklarınızla da uygulayabileceğiniz -- hikaye yazma teknikleri,

 • Haftanın belirli gün ve saatlerinde alacağınız danışmanlık hizmeti.

Kalbiniz size bu sözlerden herhangi birini ya da birkaçını fısıldıyorsa o zaman bu eğitim tam size göre.

Her 2 yılda bir açılan bu eğitim programının 2018-2020 eğitimleri şu anda devam etmektedir.
Bir sonraki eğitim dönemi 2020 yılının Ekim ayında başlayacak bu programla ilgili detaylı bilgi almak için bize mail atabilirsiniz.