Anlatıcının Yolu

Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Sertifika Programı

2 Yıl / 370 Saat

Toplam Eğitim Süresi

14 Eğitmen

Yurt dışından 5, Türkiye’den 9 Eğitmen

Anlatıcının Yolu programımızda şimdiye kadar iki grubumuzu mezun ettik. İki yıl süren bu uzun eğitim yolculuğunda öğrencilerimizin gözünün içine bakıp, kalp ritimlerini hissederek yola girmek istiyoruz. Bu sebeple programımızı yeniden açmak ve yeni öğrencilerimizle buluşmak için pandemi koşullarının hafiflemesini bekliyoruz. Anlayışınız ve sabrınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Anlatıcının Yolu Nedir?

Bu eğitim, Hikâye Anlatıcılığını hayatının merkezine koymak isteyenler için tasarlanmıştır. 2 yıllık bir sürece yayılan ve toplam 370 saat sürecek olan eğitimin sonunda katılımcılar, SEİBA Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi’nden uluslararası onaylı sertifika almaya hak kazanacak ve profesyonel Hikâye Anlatıcılığı yapacak nitelikte yetişmiş olacaklardır. ”Anlatıcının Yolu” eğitimi, her biri alanında uzman yurt dışından 5, Türkiye’den 9 olmak üzere toplam 14 eğitmen tarafından yürütülecektir.

Anlatıcının Yolu derken

Hikâye Anlatıcılığı; Anadolu’da köklü bir geleneğe sahip en eski mesleklerden birisidir. Son yıllarda tüm dünya ülkeleri hikâye anlatma geleneklerine yeniden dönüş yaparken, unutulmaya yüz tutmuş bu meslek Türkiye’de de yeniden canlanmaya başladı. Bizler de SEİBA Ailesi olarak yeni nesil hikâye anlatıcılarını yetiştirmek için yola çıktık. İstiyoruz ki; bu topraklar, kalplere ve akıllara yaşamın tohumlarını eken, hikâyelerin hayal perdesini aralayan anlatıcılarına yeniden kavuşsun, anlatıcılarımız geçmişin kadim anlatılarıyla günümüz modern dünyası arasında köprü kursun. “Anlatıcının Yolu” bu niyetle hazırlanan 2 yıllık uluslararası bir eğitimprogramıdır. Bu programda dünyanın farklı ülkelerinden usta anlatıcılar ve eğitmenler yeni nesil Türkiyeli anlatıcıları yetiştirir.

Hikâye Anlatma Sanatı bir performans sanatıdır. Anlatıcı bir mekânda seyircisi ile buluşur ve anlatmak istediği hikâyesini dinleyicisine aktarırken; imgelerin, sözün, bedenin, sesin, mekânın, ritmin, seyirci ile etkileşimin ve doğaçlamanın olanaklarını kullanır. Bu aktarım sürecinde anlatıcı, kendi hayal aleminde canlandırdığı imgeleri hikâye anlatma sanatının olanaklarını kullanarak dinleyicinin de kendi hayal aleminde canlandırmasına yardımcı olur.

Hikâye Anlatma Sanatı aynı zamanda bir hikmet sanatıdır. Kendini bilme sanatıdır. Anlatıcı anlattığı hikâyelerin imgelerinin, simgelerinin ve arketiplerinin kendi varlık dünyasında yeniden can bulması için kendine ve hikâyesine emek verir. Bu süreç anlatıcı adayının hikâyenin rehberliğinde kendi özüne yaptığı bir yolculuktur. Anlatıcının kendi özü ile kurduğu bağ güçlendikçe, semboller onun varlık âleminde çok daha canlı bir hale bürünürler. Böylece anlatıcı adayı, bir kelebeğin dönüşüm aşamalarına benzer süreçler yaşayarak kendini kendinden yeniden doğurur. Bireysel olarak değişip dönüşmeye başlayan anlatıcı, kendi hikâyesini dönüştürmeye başlar. Bu dönüşüm süreçlerini yaşamış bir anlatıcının dilinden süzülen sözcükler, hayal aleminden süzülen imgeler dinleyicisinin de kendi özü ile bağ kurmasına vesile olur. Anlatıcının, hikâyesi ve dinleyicisi ile güçlü bağlar kurabilmesi için zihninin karmaşasından sıyrılmış olması, kendi içindeki sessizlik ile temas kurmuş olması gerekir. Kendi içindeki sessiz nokta ile temas kuran anlatıcı evrenin kalbi ile bağ kurmuş olur.

“Anlatıcının Yolu”; keşiflerle dolu, uzun erimli bir yol. Yol boyunca bize dünyaca ünlü usta anlatıcı ve eğitmenler yoldaşlık edecek; bir ebe gibi özümüzün derinliklerine saklanmış anlatıcının doğumuna yardım edecekler. Bu süreçte hem performatif anlatı sanatının sırlarını öğreneceğiz hem de kendi özümüze doğru yolculuğa çıkacak, evrenin kalbi ile bağ kurup, kulağımıza fısıldanan hikâyeleri anlatmanın yollarına vakıf olacağız. Ustalardan el alarak, sabırla ilerledikçe her bireyin içindeki o biricik -sadece kendisine özgü olan- anlatıcı yavaş yavaş büyümeye ve kendi masal sahnesini kurmaya başlayacak. 2 yıl boyunca bu yolda hep beraber yürürken hem kendi hikâyemizi doğuracağız hem de birlikte yepyeni hikâyeler yazacağız. Hadi, sen de bu yola katıl…

Anlatıcının Yolu
kimlere göre?

  • “Kendi hikâyemi keşfetmek istiyorum.”

  • “Kendimi, kendimden yeniden doğurmak istiyorum.”

  • “Yepyeni bir yolculuğa çıkmak istiyorum.”

  • “Hikâyelerin dünyasında gezinmek ve kadim geleneklerle ilişki kurmak istiyorum.”

  • “Daha çok hayal kurmak, hikâyeler aracılığı ile başkalarının hayatına dokunmak, tohumlar ekmek, ışık olmak istiyorum.”

  • “Çocuklara hayatta yollarını bulmalarına yardımcı olacak ipuçları vermek istiyorum.”

Kalbiniz size bu sözlerden herhangi birini ya da birkaçını fısıldıyorsa o zaman bu eğitim tam size göre. Hiç vakit kaybetmeden bir niyet mektubu yazın ve bize gönderin.