Akın Tek

Konuk Eğitmen

1974’te Almanya’da doğdu. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde aldı, yüksek lisans eğitimini aynı üniversitede “İhsan Oktay Anar Romanlarında Üstkurmaca” teziyle Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. 2001 yılından başlayarak vakıf üniversitelerinde öğretim  görevlisi olarak eleştirel okuma ve yazma dersleri verdi, aynı zamanda bu üniversiteler bünyesinde okuma atölyeleri ve yaratıcı yazma kursları düzenledi. Bunun yanında metin/senaryo yazarlığı, koçluğu ve danışmanlığı, uzun metraj film/belgesel çevirmenliği yapmaktadır.

2009 yılında İstanbul Bilgi Ünivesites’inde “İhsan Oktay Anar Sempozyumu ve Sergisi”nin küratörlüğünü yaptı. Modern ve postmodern roman konusunda yazdığı makaleler çeşitli dergilerde yayımlandı. Metin Deniz’den sahne tasarımı, Galip Tekin’den çizgi roman, Derviş Zaim’den senaryo, Mithat Alam’dan film okuma dersleri aldı. Murat Gülsoy’un yaratıcı yazarlık, Ebru Ceylan’ın senaryo atölyelerine katılan Akın Tek, Senaryocular Derneği’nin düzenlediği senaryo kursunda Safa Önal, Macit Koper, Birol Güven, Ümit Ünal ve Kürşat Başar’ın derslerine devam etti. Kursu Ümit Ünal atölyesi ile tamamlayan Akın Tek, bir dönem Don Kişot Yapım’da senarist olarak çalıştı.

Senaryosunu yazdığı “The Circle Jerk” adlı video-enstalasyon 2016’da Barcelona Loop’ta ve 2017’de New York Moving İmages’da ve Paris FİAC’da sergilendi, yine senaryo yazarı ve oyuncu olarak katkı verdiği “Two Monologues” adlı video eser “Gelecek Kolajdır” ve “Deep Fried Dreams “sergilerinde yer aldı.