Sema Demir

Konuk Eğitmen

Kültürel çalışmalar konusunda doktorası olan Sema Demir 2007’de memleketi olan Beypazarı’nda Türkiye’nin ilk uygulamalı halk kültürü müzesi olan Yaşayan Müze’yi kurmuş, 2012’de Türkiye’nin ilk hamam müzesi olan Türk Hamam Müzesini yine Beypazarı’na kazandırmıştır. 2010-2015 yılları arasında Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmış, son olarak da , Türkiye kültürünün bütünsel bir bakış açısıyla sergilendiği “Anadolu Açık Hava Müzesi-Yaşayan Köy” adlı müzenin kurucusu olma şansına erişmiştir.

Yaşayan Müze’nin yakaladığı başarının ve sürdürülebilir bir iş olma özelliğinin kanıtı olarak kurulan bu yeni müzeler, Türk müzecilik tarihi ve kültür bilim çalışmaları açısından önemli olduğu kadar iş dünyasında dikkat çekmiş ve toplumsal duyarlılık bilincini geliştirme açısından da değerli görülmüştür. Bu çerçevede Demir, 2016 yılında Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişme için hayata geçirdiği “Fark Yaratanlar’’ programına seçilen isimlerden biri olmuştur.

2015 yılında Garanti Bankası ve KAGİDER’in düzenlediği Kadın Girişimci Ödülü-Sosyal Girişimci Kadın Birincisi ödülüne layık görülmüş, 2008’de ise TOYP (Türkiye’nin On Başarılı Genci-The Outstanding Young Persons) Kültürel Başarı Alanında Birincilik ödülünü almıştır. Demir, aynı zamanda uzun dönem eğitim programlarımızdan Anlatıcının Yolu’nun da eğitmen kadrosundadır.