Dr. Ayşe Senem Donatan

Hikâye Anlatıcısı
Eğitmen

Dr. A. Senem Donatan

SEİBA Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi’nin kurucularından olan Dr. Ayşe Senem Donatan, Hikâye Anlatıcısı, Hikâye Koçu, Eğitmen ve Araştırmacıdır.1979 yılında Ankara’da doğan Donatan,  Şişli Terakki İlköğretim Okulu ve Sankt Georg Avusturya Lisesi’nde ilk ve orta eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nden lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. Akademik çalışmalarının yanı sıra, 1998-2012 yılları arasında sırayla İTÜ Sahnesi, İTÜ Mezunlar Tiyatrosu, Tiyatro Amargi ve Seyyar Sahne tiyatro topluluklarında oyuncu, yönetmen ve yönetmen yardımcısı olarak çalışan Donatan, 2008-2016 yılları arasında Amargi Kadın Akademisi ve Sınırların Ötesinde Hikayelerimizi Buluşturuyoruz İnisiyatifi adlı sivil toplum örgütlerinde aktif olarak yer almış, bu kurumların gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası projelerde çocuklara ve kadınlara yönelik hareket ve ses eğitimleri vermiştir.2012 yılında Seyyar Sahne’deki arkadaşlarıyla birlikte Tiyatro Medresesi’ni kurmuş, aynı yıl İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünde okumaya başlamıştır. Halen aynı bölümde hikâye anlatıcılığı üzerine yüksek lisans tezini yazmakta olan Donatan, 2013 yılında Tiyatro Medresesi’nde Nazlı Çevik Azazi’den aldığı eğitim sonrası Hikâye Anlatıcısı olmaya karar vermiş,ilerleyen süreçte bu alandaki yetkinliğini Ashley Ramsden, Suse Weisse, Ranghild Monch, Heidi Dahlsveen, Susan Main, Geeta Ramanujam gibi dünyaca ünlü ustalardan eğitim alarak zenginleştirmiştir. 2015 yılında Nazlı Çevik Azazi ve Şeyda Çevik’le birlikte Seiba Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi’ni kurmuş ve ulusal ve uluslararası platformlarda sözlü geleneğe ait hikayeler anlatmaya, anlatıcılık alanında eğitimler vermeye başlamıştır. 2017 yılında Sue Hollingsworth ve Stella Kassimati’den aldığı ”Kişisel Hikaye Anlatımı” eğitimi, hayatında bir dönüm noktası olmuştur. O zamandan beri doğal ve estetik olanın gündelik hayattan damıtılıp sahneye aktarılması üzerine odaklanan Donatan, kendi kişisel hikayelerini doğurmanın ve anlatmanın yanı sıra, kişisel hikayelerini doğurmaları için başkalarına da ebelik yapmaktadır. Yakın zamanda Dublin-İstanbul hattında yaşamaya başlayacak olan Donatan, Seiba’nın anlatıcılık alanında geliştirdiği sanatsal ve pedagojik yaklaşımı Avrupa’da yaygınlaştırmayı hedeflemektedir. Donatan ayrıca Avrupa Hikaye Anlatıcılığı Federasyonu’nun yönetim kurulunda Seiba’yı temsil etmektedir.

Dr. A. SENEM DONATAN

Dr. A. Senem Donatan is a storyteller, story coach, trainer and researcher.

She is a PhD holder in the field of Materials Science and Engineering. Besides her engineering career, Senem worked as a performing artist, director and dramaturgist in many art projects since 1998. Combining her engineering skills with art, she took part in institutionalization of unique artistic approaches in Turkey. Together with her colleagues, she established Theatre Madrasa – the first performing art residency center in Turkey. Later, she became one of the founders of Seiba International Storytelling Center, which is the first storytelling institution in Turkey.

In the last 5 years, Senem’s work has been mainly focused on storytelling. She tells traditional stories as well as personal stories on national and international stages. She writes her master thesis about Contemporary Storytelling in the field of Theatre Criticism and Dramaturgy. She is in the Executive Committee of Federation of European Storytellers (FEST). Senem gives storytelling workshops, trains and coaches people so they could discover their inner storyteller and express it in their authentic way. She also designs unique story concepts for corporates and institutions.