Roza Erdem

Hikâye Anlatıcısı
Eğitmen

Oyunculuk eğitiminin ve profesyonel oyuncu olarak çalıştığı on beş yılın ardından Seiba Anlatıcının Yolu Uluslararası Sertifika Programı’nın ilk mezunlarından biri oldu, anlatıcılığa ve eğitmenliğe başladı.

Bireyin hikâyesinde insanlığın hikâyesinin anlatıldığına duyduğu inanç ve kişisel hikâyelerin toplumsal dönüşüme hizmet edebileceği fikri, onu Otobiyografik Anlatı alanında çalışmaya yönlendirdi. 2019 yılında Senem Donatan Mohan’ın koçluğunda çalıştığı “Evvel Zamanla Tanışmak” isimli otobiyografik hikâyesini anlatmaya başladı.

Aynı yıl Stella Kassimati ve Sue Holingsworth tarafından Girit’te düzenlenen üç haftalık “Yoğunlaştırılmış Otobiyografik Hikâye Anlatımı” atölyesine katıldı. Bu çalışmalarda edindiği deneyimi, tasarladığı Otobiyografik Anlatı atölyelerinde paylaşmaya başladı.

Masalların ve hikâyelerin insan hayatında yaratabileceği etkinin gücüne, kendini ve insanı tanımaya duyduğu merakla 2018-2020 yılları arasında Varoluşçu Akademi’de “Temel Varoluşçu Analiz Eğitimi” aldı. Halen, 2021 Şubat ayında başladığı, The European Graduate School ve TAE Barcelona işbirliğiyle yürütülen “Ruh Sağlığı, Eğitim ve Sosyal Değişim için Sanat Terapisi Programı”nda eğitim görmektedir.

Otobiyografik Anlatı alanında yürüttüğü bire bir koçluklar ve grup atölyeleri yanı sıra çocuklar ve yetişkinlere masallar anlatmaya ve atölye çalışmaları yürütmeye devam etmektedir.